Dilatasyon İzolasyon

Dilatasyon İzolasyon

Dilatasyonların İzolasyonu

3 cm için Derz Dolgu Malzemesi (Dilatasyon Derzleri) Polisülfit esaslı, hava şartlarına, ozona, UV ışınlarına ve atmosferde bulunan kimyasal maddelerin yol açtığı bozulmalara karşı dirence sahip, jet yakıtına ve yağlara dayanıklı, elastomerik derz dolgu mastiğidir.

Astar Uygulanması: Yüzey hazırlığı tamamlanan derzlerin dış kenarları uygun genişlikte maskeleme bantı yapıştırılarak korunmalıdır. Daha sonra derz içerisine mastiğin alt yüzeye yapışmasını engellemek ve mastik sarfiyatını öngörülen derz tasarımına uygun yapabilmek için polietilen fitil kullanılmalıdır. Derz genişliğinden daha geniş çaplı polietilen fitil, sıkıştırılarak derzin içerisine yerleştirilir. Yerleştirme derinliği derz genişliğinin yarısı kadar olmalıdır.

Daha sonra derzin beton yüzeyleri uygun bir fırça kullanılarak Eurolastic® U12G (Masterflex® 700 Primer No.1) ile astarlanmalıdır. Polietilen fitil yüzeyine astar sürülmemelidir. Astar ıslak/kuru kıvama (astar yüzeyine parmakla dokunulduğunda malzeme parmağa yapışmamalı ancak astar yüzeyinde parmak izi kalmalıdır) geldikten sonra mastik uygulamasına geçilmelidir. Eğer astarın kurumuş olduğu fark edilirse mastik uygulamasına geçilmemeli ve derz yüzeyleri yeniden astarlanmalıdır.

Derz genişliği : w
Derz derinliği : h

örneğin w = 5 cm ise
h= 2,5cm olmalıdır
h = w/2 olmalıdır.

Masterflex® 700 FR, yatay ve düşey derzlerde kullanılır. Karıştırılarak kullanıma hazır hale getirilen malzeme, ağızdan dolma alüminyum mastik tabancasına emdirilerek havasız şekilde doldurulmalıdır.

Masterflex® 700 FR, polietilen fitil yerleştirilmiş derzin, önce fitilin yüzeyinden başlayarak, astarlanmış sağ ve sol iç yüzeyine; daha sonra da derzin kalan orta kısmına doldurulmalıdır.

Üç aşamada yapılan bu işlemi takiben, doldurulan derz yüzeyi derz spatulası ile düzeltilmelidir. Sabunlu su ile yüzeyin son şekli verilmeli ve hemen maskeleme bantları derzin şeklini bozmadan yüzeyden alınmalıdır. Mastik yalnızca iki yan yüzeyden yapışmalı, mastiğin alt yüzeylerden yapışmamasına dikkat edilmelidir. Derzin altına, hem dolgu malzemesinin alta yapışmasını engellemek, hem de sarfiyatı öngörülen derz tasarımına uygun yapabilmek için mutlaka kapalı hücreli polietilen köpük kullanılmalıdır.